Hem > Vardag > Sverige i Frankrike > Val 2010 - Brevrösta nu
Val 2010 - Brevrösta nu Skriv ut Skicka sidan

Den 19 september är det val till riksdagen, kommunfullmäktige och landstingsfullmäktige i Sverige. Redan nu är det fritt fram att rösta per post.

Observera att din brevröst måste vara poststämplad utomland och ska ha kommit fram senast den 20 september.

Enligt SCB:s beräkningar ligger valdeltagandet bland svenskar boende i utlandet  runt 27 procent. Det tycker vi på LIP är en alldeles för låg procentsats.  Visst är det normalt att intresset för svensk politik svalnar när man bosätter sig i ett annat land, men ni svenska parisare bryr er väl inte bara om l'Elysée?! Vi kan glädja oss åt att det som svensk i utlandet är oerhört enkelt att rösta i ett svenskt val. Röstning kan ske på konsulat, ambassader eller via posten. Läs mer om hur röstningen går till här.

Konsulatens öppetider för röstning i valet 2010 finner du här. Under de senaste veckorna har utlandsröstkort och material för brevröstning skickats till samtliga  utlandssvenskar som har anmält adress till Skatteverket. Totalt rör det sig om 132 777 personer.


 

-

Facebook MySpace Twitter RSS Feed 

Paris Visite


.

-

Mer